Mesterséges intelligencia segítheti az ápolók munkáját

A Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet, valamint a MedInnoScan Kft bemutatta kutatását, mely mesterséges intelligencia segítségével mobilapplikáción keresztül adja át az orvosok szaktudását az ápolók számára. A kutatás képanyagának összegyűjtésében a Pécsi Tudományegyetem is segített.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NFKIH) 2018-ban hirdette meg a Nemzeti Kiválósági Program keretén belül "„A mesterséges intelligencia matematikai alapjai” elnevezésű kutatást. A program célja volt, hogy olyan tudásközpontot hozzon létre, mely összefogja azokat a kutatókat, akik különböző területeken, de már dolgoztak mesterséges intelligenciával. Ennek eredményeképp 2 kutatóhely és 3 egyetem konzorciumot hozott létre. A program 2021 augusztus végén záródott és a Nemzeti Kiválósági Program zárókonferenciáján mutatták be az eredményeket. 


A mesterséges intelligencia javaslatot tesz a kötszerekre 

Hazánkban több mint 200 ezer beteg él úgy, hogy sebeiket hetekig, hónapokig vagy akár évekig is kell kezelni. A kutatók kísérleti jelleggel létrehoztak egy olyan mobiltelefonos applikációt, mely mesterséges intelligencia segítségével javaslatot tesz a seb állapotát figyelembe véve, hogy milyen kötözőszerrel érhető el a leggyorsabban a gyógyulás.

Szoldán Pétert, a MedInnoScan Kft. ügyvezetője elmondta, hogy: "A kutatáshoz szükséges, 5500 páciensről készült 220 000 kép összegyűjtésében országos összefogással mintegy 70 intézmény vett részt, a Pécsi Tudományegyetem vezetésével a négy orvosegyetem, az OORI mint országos intézmény, egy tucat kórház és több mint ötven ápolási szolgálat, illetve magánpraxist folytató sebkezelő centrum is".

A jövő évtől a mesterséges intelligencia segítheti az ápolók munkáját.

Forrás: MTI, NKFIH, MTI, Egészségkalauz
A képek illusztrációk