Fejleszti a villamosenergia-hálózatot a Mavir Pécsen
A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt több mint 15,4 milliárdból fejleszti 20 alállomását és 7 távvezetékét.
Az állami tulajdonban lévő vállalat a kormány és az EU több mint 15,4 milliárd forintos támogatásával tudja fejleszteni 20 alállomását és 7 távvezetékét.
Több milliárdból fejlesztenek
A beruházás az EU Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) vissza nem térítendő támogatásával valósul meg az úgynevezett "Rugalmas és biztonságos villamosenergia-hálózat biztosítása az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrálása érdekében a Mavir Zrt. területén" konstrukcióban.
A kormány Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének elfogadásáig a projektet a Nemzeti Helyreállítási Alapból előfinanszírozza.
A fejlesztések 11 dunántúli alállomást (Szombathely, Győr, Gönyű, Hévíz, Toponár, Bicske, Litér, Paks, Pécs, Perkáta, Szigetcsép) és 9 Közép-Magyarország és Észak-Alföld régióhoz tartozó alállomást (Békéscsaba, Szolnok, Sándorfalva, Debrecen-Józsa, Szabolcsbáka, Sajószöged, Felsőzsolca, Kerepes, Göd). Emellett hét, 220 kV-os távvezeték terhelhetőségét növeli meg a Mavir: ezek a Detk-Sajószöged I., Detk-Sajószöged II., Detk-Zugló I., Detk-Zugló II., Kisvárda-Sajószöged, Tiszalök-Sajószöged és Sajószöged-Szolnok távvezetékek.
A projekt a Mavir és a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. konzorciumi partnerekként valósítja meg. A tervek szerint minden munkálattal 2026 április 30-ig végeznek.
A fejlesztéssel a magyar villamosenergia-termelés szén-dioxid kibocsátása csökkenthető, így mérséklődik a globális felmelegedésre gyakorolt hatása.
BG
Forrás: MTI
A képek illusztrációk