28 hektáros záportározó épült Baranyában
Elkészült a Baranya-csatornára tervezett záportározó, amely négyezer embert védhet meg a jövőben a felhőszakadások idején - tudatta a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.
A Mecsek északi lábánál fekvő Magyarszék szomszédságában több mint 1,9 milliárd forintos európai uniós forrásból valósítottak meg egy 28 hektár állandó vízfelületű, elsősorban árvízvédelmi célokat szolgáló záportározót. A Baranya-csatorna mentén létesült Barátúr-tó létrehozása mintegy másfél évet vett igénybe. Megépítésének elsődleges célja a tavaszi árvízveszély csökkentése a víz visszatartásával, illetve az érkező vízhozam csökkentésével. A tározó a régióba tervezett záportározók közül a legnagyobb kapacitású, árvíz idején akár 53,5 hektáros kiterjedésre is képes, közel 1,3 millió köbméter víz befogadására alkalmas, így vízkárenyhítés szempontjából jelentős a szerepe - jelezték a közleményben.
Árvíz idején akár 53,5 hektáros kiterjedésre is képes a tározó
A Barátúr, Magyarszék és Magyarhertelend határában épülő tározó árvízcsúcs csökkentő hatása a baranyai Sásd városáig lesz jelentősen érezhető. Az árvízi károktól mintegy négyezer lakost fog hatékonyan megvédeni - tértek ki a létesítmény szerepére. A DDVIZIG korábbi tájékoztatása szerint a Baranya-csatorna vízgyűjtőjének vízfolyásai mentén különösen nagy károkat okoztak a 2010. májusi és júniusi esőzésekből kialakult árhullámok. A létesítmény aszályos időszakokban vízpótlásra is használható.